Smí porcelán do myčky?

Mytí Porcelánu v Myčce: Jaké Výhody a Bezpečnostní Aspekty Je Třeba Zvážit

Myčka nádobí je nedocenitelným pomocníkem v každé moderní kuchyni, ale mnozí se ptají: Je bezpečné umístit porcelán do myčky? U nás v Holst Porcelain můžeme s jistotou říci: Ano, je to bezpečné! Naše porcelánové talíře, hrnky, misky, dózy, včetně těch s reaktivní glazurou, jsou navrženy tak, aby odolaly mytí v myčce a poskytly vám pohodlí a čistotu, kterou si zasloužíte. Porcelán Holst garantuje až 3000 cyklů bez poškození.

Kvalita Porcelánu Holst: Garance Bezpečného Mytí v Myčce

Naše porcelánové výrobky jsou vyrobeny s ohledem na nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti. Speciální reaktivní glazura, která je součástí našich výrobků, je vyrobená unikátní technologií a vypalována při vysokých teplotách. Díky tomu je porcelán odolný vůči teplotním šokům a chemickým látkám, které se běžně používají v myčkách nádobí.

  

Je porcelán vhodný do myčky?

 

V oboru jsou známé následující termíny:

 

  • "vhodné do myčky nádobí" 
  • "Odolné vůči nežádoucím vlivům při mytí v myčce nádobí"
  • “Nevhodné do myčky nádobí”

 

Stupeň vhodnosti nebo vhodnosti myčky určuje zpravidla typ nádobí a/nebo jeho dekorace. Bílý tvrdý porcelán (bez zdobení) je vždy vhodný do myčky nádobí, protože neobsahuje žádné povrchové úpravy, které by byly ohroženy oděrem; Tyto střepy vždy odolávají obvyklému chemickému namáhání .

Druh a kvalita glazury i tloušťka porcelánu určují jeho odolnost proti mechanickému a tepelnému namáhání.

Obecně platí, že glazury pod vrchní vrstvou lze vždy mýt v myčce. Na druhou stranu porcelán s glazurou na povrchu nebyl považován za vhodný pro mytí v myčce a měl by se čistit ručně. Pouze porcelán byl považován za trvale vhodný do myčky nádobí. Ne keramické, kameninové nebo porcelánové kameniny. Čím krásnější a propracovanější dekor, tím je pravděpodobnější, že nádobí není vhodné do myčky! Dekory s drahými kovy, tedy zlatem a platinou, obecně nejsou vůbec vhodné do myčky nádobí. Jasně červená a slunečnicově žlutá jsou obvykle indikátory přeglazur, tedy dekorací, které nelze mýt v myčce. Ani použití tzv. ochranných laků neposkytuje trvalou ochranu pro lesklé povrchy.

Opakujeme tato „zastaralá pravidla“, protože stále platí při posuzování kvality nádobí.

Odolnost při mytí v myčce nádobí

Evropská unie zrušila výše uvedené pojmy pro porcelán a nádobí z nekovových materiálů již v roce 2005 odolnost při mytí v myčce nádobí a zavedla pevné definice. Termín "odolnost" se nyní používá pro označení pevnosti nebo vhodnosti a v souladu s normou DIN EN 12875-1 vyžaduje specifikaci garantovaných mycích cyklů. Rovněž jsou pevně definována kritéria odolnosti vůči mytí v myčce nádobí.

  • Lesk glazury
  • Zakalení povrchů
  • Duhové vrstvy
  • Praskání vlasové linie
  • Stopy oděru
  • Barevná stálost dekorů

 

V souladu s tím, jak funguje EU, byly přijaty související normy, které přesně popisují, jak, kde, kdy, kdo a s jakým cílem musí zkoušky provádět. Zkušební postupy jsou definovány do nejmenších detailů, včetně tvrdosti vody a teploty vody pro oplachování, složení mycího prostředku a metody hodnocení. Dokonce i síla "... umělého světla dopadajícího shora je specifikována jako 3500 - 4500 K mezi 1000 a 1500 lx...". Pro stanovení nezpochybnitelné právní platnosti přesné odolnosti myčky nádobí se vyžaduje odborné potvrzení intenzity světla v prostředí měření, oftalmologické osvědčení o zrakové způsobilosti odborníků a záznam o ergonomii okolního klimatu podle normy ISO/DIS 10551:2017.

 

Díky těmto požadavkům EU se domníváme, že žádný výrobce porcelánu není schopen sám určit odolnost svých výrobků vůči mytí v myčce nádobí. Společnosti, jako je Výzkumný ústav pro anorganické materiály - sklo/keramika - GmbH v Höhr-Grenzhausenu, jsou povinny takové výsledky laboratorních testů poskytnout. Ty stojí mnoho peněz a přirozeně značně zvyšují cenu kusu.

Hodnota laboratorního testu

Dobrá, předpokládejme, že výrobce může prokázat počet zaručených odolností myčky nádobí pomocí laboratorního testu. Předpokládejme, že hovoříme o dekorovaném šálku. Na základě výsledku testu tohoto šálku nyní výrobce prokazuje odolnost vůči mytí v myčce na 500 mycích cyklů (podle DIN) pro svůj kávový servis. A to i přesto, že víme, že jednotlivé části servisu pocházejí z velmi odlišných výrobních technik a jsou dokonce vyrobeny z různých surovin (izostatické granule / dláta). Také dekorativní barvy jsou obvykle minerálního původu a jejich pevnost a trvanlivost se může v jednotlivých výrobních sériích značně lišit.

 

Tyto proměnné ve skutečnosti nelze standardizovat, protože jinak by každý výrobce musel nechat každý týden a každou část svého servisu laboratorně testovat. Nyní však kus nádobí ztratí barvu a spotřebitel si stěžuje u svého prodejce nebo výrobce. Jak má spotřebitel proboha dokázat, že tento kus nádobí prošel méně než 500 mycími cykly nebo že použité mycí prostředky a jejich dávkování vždy odpovídaly standardizaci? V případě reklamace nemůže ani jedna ze zúčastněných stran poskytnout vzájemně potřebné důkazní břemeno!

 

Podle normy DIN začíná vhodnost odolnosti myčky nádobí při 125 mycích cyklech. Podle našeho názoru je taková zaručená obchodní nevhodnost pro provozovatele stravovacích zařízení málo platná. V závislosti na vytížení kapacity podniku by byl kus nádobí nezáruční již po 42 dnech, pokud by se myčkou proháněl pouze třikrát denně (ráno, v poledne a večer). Dobře fungující podniky to však zvládají mnohonásobně více. I vyšší záruka 500 mycích cyklů by se opotřebovala přibližně po půl roce a 1 000 mycích cyklů by nevydrželo ani celý rok.

 

Vady vzniklé ručním oplachováním:

  • Odštípnuté hrany
  • Zlomené rukojeti
  • Odřené povrchy
  • Rozbití porcelánu
  • Zbytkové zbytky vody
  • Odbarvení
  • Znečištění

 

Příčinou je obvykle následek, a to poškozený porcelán. Zejména z pohledu spotřebitele je často na vině pouze "špatný porcelán", pokud nastane některá z výše uvedených okolností. Příliš často se říká "porcelán", ale myslí se tím kamenina nebo imitace porcelánu, protože rozdíly mezi těmito druhy zboží jsou pro spotřebitele stěží rozpoznatelné.

Před mytím, během něj i po něm je nádobí vystaveno různým zátěžím, které mají velmi odlišné účinky a které lze přičíst různým účastníkům procesu mytí.

  • Mechanické namáhání během procesu mytí
  • Mechanické namáhání způsobené vodou
  • Vliv tepla
  • Předchozí mechanické poškození
  • Chemická kontaminace z mycího prostředku na nádobí
  • Biochemické reakce způsobené prostředím

 

 

 

U všech těchto procesů nejsou vadné výsledky způsobeny špatnou kvalitou porcelánu. 

 

Závěr

Domníváme se, že pro provozovatele stravovacích zařízení má záruka trvanlivosti myčky nádobí hodnotu od 3 000 mycích cyklů, nebo ještě lépe 5 000. K prokázání takové trvanlivosti by bylo nutné provádět pravidelné laboratorní testy, z nichž každý by trval nejméně 16 dní. Taková snaha o splnění normy DIN by byla pravděpodobně dražší než samotná výroba předmětové řady. Vadné změny mycího nádobí, na které by se skutečně vztahovaly případné poskytnuté záruky, nemůže spotřebitel z výše uvedených důvodů nikdy prokázat. Při komerčním použití neodpovídá podle našeho názoru 500, 1 000 nebo 2 000 garantovaných mycích cyklů "zamýšlenému použití". V gastronomii je porcelán nástrojem, nikoliv ozdobným předmětem!

 

To je důvod, proč jsme se rozhodli nadále používat standardní oborové termíny "vhodný do myčky nádobí" a "odolný proti mytí v myčce nádobí". Označení "vhodný do myčky nádobí" používáme jako odkaz na poctivou a odborně posouzenou kvalitu porcelánu (suroviny a výpal), který - při správném používání myčky a správném dávkování chemikálií - projde minimálně 3 000 mycími cykly bez poškození v průmyslové myčce nádobí.

 

Porcelánka Holst má zkušenosti již od roku 1928!

Záznamy nebyly nalezeny...